Share this post

Tematyka przygodowa, morsko-piracka jest bardzo atrakcyjna, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Lubię ją wykorzystywać choćby wyruszając z przedszkolakami w wyobraźni na bezludną wyspę, czy w poszukiwaniu skarbu.

Dzieci fantastycznie wcielają się w najróżniejsze role, wzrasta u nich wtedy motywacja do wykonywania różnych ćwiczeń. Są tak pochłonięte morskimi opowieściami, że zapominają o tym, że są na muzyce.

 

 

Podczas jednej z takich lekcji pewien pirat pozostawił dla nas list w butelce, w którym napisał, że udało mu się porwać jednego z  fikcyjnych bohaterów z naszych zajęć.

Wyruszyliśmy więc statkiem w pogoń za piratem, jednak mieliśmy w drodze kilka przygód. Dzieci musiały wykonywać różne rytmiczne zadania, np. znalazły skrzynię ze skarbem pozostawionym przez pirata, w której znajdowały się instrumenty: trójkąty, klawesy, janczary i bębenki. W skrzyni była też instrukcja jak należy na instrumentach grać melodię, która wabi piratów. Oczywiście zawsze w takich momentach ja wchodzę w rolę dyrygenta i pokazuję dzieciom umownymi znakami, kto, kiedy i co ma grać. Jeśli dzieci nauczą się ją odpowiednio wykonywać, to znajdą poszukiwanego pirata.

 

He is a pirat – instrumentacja dla dzieci

Pirates of the Carribean

arr. A. Gawarska

A tak należy zagrać tę instrumentację, żeby zwabić pirata:

 

Polecam Wam tę zabawę zarówno dla przedszkolaków jak i dla szkolnych dzieci. W szkole muzycznej I stopnia można w ten sposób utrwalić dzieciakom metrum  .Jeśli macie instrumenty w domu, też spróbujcie. Nie przejmujcie się, jeśli nie macie któregoś z instrumentów. Zawsze możecie na domowe potrzeby zamieniać instrumenty.

Ta zabawa ćwiczy poczucie rytmu, wyzwala emocje związane ze wspólnym graniem, a same dzieci czują się jakby były w prawdziwej orkiestrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz podobne tematy

13 PAźDZIERNIKA, 2020

Instrumentacja Mazurka

Fryderyk Chopin to najbardziej znany polski kompozytor. Jednak niewiele osób aktywnie...

0

7 MARCA, 2020

Beethoven – Oda na...

Skąd się wziął hymn Unii Europejskiej? I czy nawet przedszkolaki potrafią zagrać...

0

11 PAźDZIERNIKA, 2018

Marsz Turecki –...

Marsz Turecki, a właściwie Rondo Alla Turca to trzecia część Sonaty fortepianowej...

0