Share this post

“Moje 3 i 4 lata”, “Moje 5 lat” i “Moje 6 lat” to trzy książeczki wydane w latach 2013/2014 przez wydawnictwo MAC. Zawierają scenariusze zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 6 lat). Format A5 jest bardzo wygodny i poręczny. Książki nie zawierają ilustracji, ale są w nich nuty do piosenek oraz opisy zabaw.

To ciekawa propozycja szczególnie dla nauczycieli rytmiki, którzy rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolakami.

Każda z książeczek to ponad 100 stron propozycji zabaw i piosenek dostosowanych do wieku dzieci. Podzielona jest na 10 miesięcy (od września do czerwca), a w każdym miesiącu są opisane cztery scenariusze zajęć muzyczno-ruchowych. Propozycje tematyczne związane są m.in. z porami roku, świętami, ale również ze zwierzętami, zabawkami itp.

 

Scenariusz posiada swój temat i cel, oprócz tego zawiera nuty z akordami piosenki (której nagranie oraz sam podkład muzyczny nagrany jest na płycie CD). Teksty piosenek często opatrzone są w opisy gestów, pokazywania, czy tańców. Pozycja ta zawiera również propozycje tematów i pytań do dzieci związanych z piosenką, a także propozycje ćwiczeń rytmicznych, zabaw ruchowych i zabaw muzycznych oraz scenariusz przedstawienia.

Do każdej pozycji dołączona jest płyta CD z nagranymi piosenkami, podkładami muzycznymi, odgłosami natury, z muzyką do zabaw, odgłosami instrumentów muzycznych. Aranżacje są przyjemne do słuchania, a śpiew jest precyzyjny. Jeśli ktoś sam nie gra na instrumencie lub nawet nie śpiewa, to spokojnie może się wspomóc takim nagraniem.

Sama często wykorzystuję propozycje piosenek i zabaw z tej serii. Jest to świetna pomoc dydaktyczna, a także skarbnica pomysłów, które można wedle własnej inwencji rozwijać.

“Moje 3 i 4 lata”, “Moje 5 lat” i “Moje 6 lat” to doskonała propozycja pomocy dydaktycznej dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, dla nauczycieli rytmiki oraz dla rodziców, którzy chcą dodatkowo wspierać rozwój muzyczny swoich dzieci.

Zobacz podobne tematy

1 GRUDNIA, 2021

Na dobry początek

Czy wiesz co to jest audiacja i jak ogromny ma wpływ na edukację muzyczną dziecka?...

0

11 MAJA, 2021

Wanda i muzyczne przygody

Czy szkoła muzyczna jest ciekawym miejscem dla dzieci? Czy raczej przypomina długie,...

0

4 MARCA, 2021

Symfonia Zwierząt

Symfonia Zwierząt to książka dla dzieci z muzyką symfoniczną w tle, z pięknym...

0

2 LISTOPADA, 2020

Ściskam w pasie,

Ściskam w pasie kontrabasie! to książka, która wprowadzi dzieci w świat muzyki. Czy...

0

2 PAźDZIERNIKA, 2020

Impro-Frycek czyli Chopin,...

Fryderyk Chopin to chyba najbardziej znany na świecie Polski kompozytor. Dorosłym nie...

0

14 WRZEśNIA, 2020

Bajka o Piosence i Nutkach 2...

Jeśli interesujesz się wychowaniem muzycznym dzieci, to na pewno znana Ci jest...

0