Share this post

Czy moje dziecko ma zdolności? Widzę, jak reaguje na muzykę: tańczy, podryguje, cieszy cię kiedy usłyszy różne dźwięki, śpiewa, gaworzy z entuzjazmem… Ale czy to znak, że jest uzdolnione muzycznie? Co ja mogę z tym zrobić?

Widzisz zdolności muzyczne u swojego malucha i zastanawiasz się jak wspierać jego rozwój muzyczny?

Małe dzieci są szczególnie zainteresowane muzyką, zwłaszcza w wieku 0-3 lat. Jest to czas największej absorpcji muzycznej (Czy po ukończeniu 3 roku życia kończy się rozwój muzyczny dzieci dowiecie się na tej stronie).

Maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju odgłosy, dźwięki czy różną muzykę. Lubią słuchać, tańczyć, śpiewać po swojemu, ale też wykonywać muzykę poprzez stukanie, pukanie, grzechotanie, gwizdanie, czy wydawanie innych odgłosów. To mali badacze, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej. Chcą słyszeć, jak brzmi świat.

Jak zatem wykorzystać to zainteresowanie?

1. Słuchanie

Przede wszystkim warto jak najwięcej słuchać razem z dzieckiem. Słuchanie muzyki wpływa na to, że tworzy się w mózgu coraz więcej połączeń neuronowych. Warto więc włączać dzieciom muzykę, ale również  odgłosy przyrody np. śpiew ptaków, czy szum wodospadów.

Włączaj swojemu dziecku muzykę jak najczęściej (ale też nie cały czas – cisza w życiu dziecka też jest ważna). Włączaj muzykę do zabawy, w trakcie jazdy samochodem, czy do snu.

Czego słuchać?

Są w sklepach płyty z muzyką poważną dla niemowląt. Dobre, ale mdłe, bo wszystkie utwory są do siebie podobne (spokojne, delikatne brzmienie). Można je włączać dzieciom do spania. W tym celu polecam zakup! Idealnie uspakajają i usypiają. Postaraj się rozszerzyć ten repertuar. Posłuchaj różnych utworów muzyki poważnej i włącz maluchowi to, co się tobie szczególnie podoba, co brzmi i wyzwala w tobie emocje.

Słuchanie muzyki poważnej jest bardzo ważne dla rozwoju słuchu muzycznego. Są tam współbrzmienia i rytmy, których nie znajdziemy w muzyce popularnej. Muzyka poważna jest najbardziej rozwijająca, ale również rozwijające jest słuchanie różnorodnej muzyki. Dlatego jeśli lubisz słuchać muzyki indyjskiej, hip-hopu, country, reggae, folku, bluesa…itd.

Włączaj swojemu dziecku różne rodzaje muzyki, żeby słyszało różne gatunki muzyczne.

2. Śpiewanie

Śpiewaj jak najwięcej. Śpiewaj, nuć, gwiżdż.. sobie pod nosem ale także swojemu maluchowi. Nie musisz przecież być śpiewaczką operową, żeby to robić. Nawet jeśli twierdzisz, że fałszujesz. Duży wpływ na rozwój muzyczny u dzieci ma uczestnictwo w wykonywaniu muzyki. Kiedy rodzice śpiewają, dziecko może chcieć czerpać z nich przykład. Samo chętniej zaczyna śpiewać. Bierze przykład od najbliższych.

Śpiewaj razem z dzieckiem, włączaj ulubione piosenki i śpiewajcie jak najwięcej. Bardzo polecam śpiewanie kołysanek do snu. Głos rodzica uspokaja dziecko, a melodie kołysanek są zazwyczaj melancholijne i ułatwiają zasypianie.

3. Taniec

Tańczcie razem ze swoimi dziećmi. Taniec wyzwala emocje i energię. To wspaniałe wykorzystanie ruchu i nauka poczucia rytmu. Dzieci uwielbiają tańczyć, wystarczy włączyć żywą muzykę i widać jak maluchy podrygują, skaczą, kręcą się w kółko. Stwarzajcie więc jak najwięcej okazji do tego, by mogły tańczyć.

4. Gra na instrumentach i nie tylko

Dzieci uwielbiają generować różne odgłosy. Lubią wydobywać dźwięki z otoczenia, stukać, pukać, szurać, grzechotać. Warto im w tym nie przeszkadzać, a nawet czasem z nimi wejść w taką zabawę. Spróbujcie razem poszukać dźwięków w domu i na podwórku.

Wspaniałą zabawą rozwijającą poczucie rytmu i odnajdywanie nowych brzmień jest gra na instrumentach. Tworzenie i wykonywanie muzyki bardzo rozwija zdolności muzyczne. Dlatego warto bawić się z dziećmi w granie na instrumentach poprzez wcielanie się w orkiestrę, czy akompaniowanie sobie do śpiewu, powtarzanie rytmów, czy po prostu improwizację.

5. Koncerty edukacyjne i zajęcia muzyczne dla maluchów

Warto również zabierać swoje dziecko na koncerty, by mogło zobaczyć na żywo instrumenty muzyczne, by mogło usłyszeć muzykę poważną z bliska. Jednak lepiej wybrać takie koncerty, które są szczególnie przeznaczone dla dzieci. Repertuar jest dopasowany, pomieszczenia są przystosowane, odbiór muzyki jest łatwiejszy, instrumentaliści są bliżej odbiorców, często są przedstawiane rzadko spotykane instrumenty.

Informacje na temat takich koncertów można znaleźć np. tutaj.

Jeśli nie wierzysz we własne siły, potrzebujesz inspiracji lub wolisz, żeby specjalista się zajął talentem muzycznym twojego dziecka, polecam zajęcia organizowane dla maluszków np. takie. To będzie świetnie zorganizowany muzycznie czas dla ciebie i dziecka.

Jeśli zadbasz o te pięć obszarów, czyli: słuchanie, śpiewanie, taniec, grę na instrumentach oraz koncerty, jestem pewna, że zdolności muzyczne twojego dziecka będą się rozwijać w zaskakującym tempie.

Powodzenia!

 

 

 

 

 

 

Zobacz podobne tematy

17 MARCA, 2020

Wirtualna Lekcja Muzyki

Czy da się nauczyć grać na instrumencie dzięki aplikacji? Czy teoria i historia...

0

6 LISTOPADA, 2019

Czy słuchanie muzyki pomaga...

Młodzież często słucha muzyki podczas nauki i odrabiania lekcji. Czy słuchanie...

0

16 PAźDZIERNIKA, 2019

Czy instrumenty muzyczne są...

… czyli wpływ grania na instrumentach muzycznych na rozwój dzieci… Czy jest...

0

7 SIERPNIA, 2019

Muzyczne place zabaw

Czy muzyką można się bawić? Na placu zabaw...?

0

30 LIPCA, 2019

A to cymbał!

-Mamo zobacz, cymbałki! – krzyczy zachwycone dziecię w sklepie z zabawkami na...

0

21 STYCZNIA, 2019

Jak aktywnie słuchać...

Dobrze jest włączać dzieciom muzykę do słuchania, a najlepiej muzykę poważną....

0