Share this post

Dzieci uwielbiają śpiewać kolędy. To niezwykłe, jak szybko potrafią zapamiętać te piękne melodie i słowa. Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne mają w sobie wiele uroku, wprowadzają w świąteczny nastrój, a ich treści są bardzo mądre.

Chciałabym Wam dziś zaproponować kilka propozycji moich ulubionych kolęd i pastorałek, które możecie po prostu pośpiewać razem w domu..

Świeć Gwiazdeczko

To wspaniała propozycja pastorałki dla przedszkolaków ale też dla nieco starszych dzieci. Najbardziej popularne nagranie pochodzi z płyty Arki Noego Kolędy wydanej w 2009 roku. Szczerze polecam całą płytę! Podobno kolęda ta była śpiewana w Polsce już w drugiej połowie XVIII wieku.


Skrzypi wóz

Wydana w 1904 roku przez Karola Miarka w zbiorze Kantyczek, kolęd, pastorałek i jasełek, polska kolęda, która opowiada o podróży Trzech Króli do Betlejem. Wesoła i skoczna w sam raz dla najmłodszych.

Bosy Pastuszek

Wzruszająca pastorałka o pastuszku, który nie miał butów a chciał iść do Betlejem… Jest to dosyć młoda propozycja o polskich korzeniach, bo pochodzi z 1988 roku.

W dzień Bożego Narodzenia

Polska kolęda znana od 1767 roku. Piękna, wesoła i bardzo ptasia… 🙂 Kolęda, na której można sobie “połamać język” – to świetne ćwiczenie logopedyczne dla starszych dzieci.

Gore gwiazda Jezusowi

Opublikowana po raz pierwszy została w roku 1843 w Pastorałkach i kolędach Mioduszewskiego. Polska pastorałka spotykana w różnych aranżacjach np. spokojnych, szybkich, góralskich, czy jazzowych… Kolejna skoczna i wesoła pastorałka, bo przecież czas Bożego Narodzenia powinien być wesoły.

Mario czy już wiesz?

Teraz spokojniejsza propozycja. Polecam płyty TGD Kolędy Świata oraz Kolędy Świata 2. Tę piosenkę świąteczną napisali Mark Lowry i Buddy Greene a pierwsze nagranie (wyk. Michael English) pochodzi z 1991 roku.

Przedstawiłam kilka z moich ulubionych propozycji świątecznych. A jakie są Wasze ulubione kolędy, pastorałki, czy piosenki świąteczne? Podzielcie się w komentarzach poniżej..

Zobacz podobne tematy

17 MARCA, 2020

Wirtualna Lekcja Muzyki

Czy da się nauczyć grać na instrumencie dzięki aplikacji? Czy teoria i historia...

0

6 LISTOPADA, 2019

Czy słuchanie muzyki pomaga...

Młodzież często słucha muzyki podczas nauki i odrabiania lekcji. Czy słuchanie...

0

16 PAźDZIERNIKA, 2019

Czy instrumenty muzyczne są...

… czyli wpływ grania na instrumentach muzycznych na rozwój dzieci… Czy jest...

0

7 SIERPNIA, 2019

Muzyczne place zabaw

Czy muzyką można się bawić? Na placu zabaw...?

0

30 LIPCA, 2019

A to cymbał!

-Mamo zobacz, cymbałki! – krzyczy zachwycone dziecię w sklepie z zabawkami na...

0

21 STYCZNIA, 2019

Jak aktywnie słuchać...

Dobrze jest włączać dzieciom muzykę do słuchania, a najlepiej muzykę poważną....

0