Grzechotka, to instrument samobrzmiący, idiofon. Dźwięk tego instrumentu powstaje gdy nim potrząsamy. Marakasy znane są na całym świecie już od zarania dziejów. Był wykorzystywany jako zabawka niemowlęca, ale też jako instrument muzyczny o charakterystycznym brzmieniu szumu. Marakasy na całym świecie wykonywane były z najróżniejszych surowców, np. z drewna, z gliny, skorupy orzecha czy warzyw itp. W środku puszki rezonansowej można znaleźć np. kamyczki czy nasiona.
Proponuję wspólne szybkie wykonanie takiego instrumentu:
Do przygotowania potrzebne będą:
- pojemniczki po jogurtach lub małe buteleczki
- różnego rodzaju ziarenka np. ryż, kukurydza, groch, kasza, ciecierzyca, piasek itp…
- kolorowe taśmy izolacyjne lub ozdobne taśmy klejące
- nożyczki
- kółka wycięte ze sztywnego papieru (jeśli używamy pojemniczków bez zamknięcia)
Wykonanie:
-Wsyp wybrane ziarenka do pojemniczka po jogurcie. Ilość dobierz sam. Można wsypać mniej lub więcej, zasłaniając butelkę ręką możesz sprawdzić potrząsając, która ilość jest dla ciebie odpowiednia.
-Połóż na gwincie buteleczki wycięte z tekturki kółko tak, by zasłaniało go w całości.
-Przyklej kółko z tekturki do gwintu buteleczki taśmą izolacyjną.
-Ozdób buteleczkę kolorowymi taśmami w dowolny sposób, tak by Wam się podobał instrument. Możesz też pomalować buteleczki farbami lub w inny sposób je ozdobić.
-Graj!
Jeśli macie pod ręką różnego rodzaju ziarenka większe, mniejsze i o różnym kształcie, zachęcam Was do wykonania większej ilości takich grzechotek.
Memory słuchowe
Jeśli przygotujecie wiele grzechotek, po dwie grzechotki o tym samym brzmieniu (z tych samych ziarenek i w tej samej ilości), możecie zachęcić dzieci do wspólnej, niezwykle rozwijającej zabawy w memory słuchowe.
Zamiast odkrywać obrazki jak w znanej grze memory, wystarczy potrząsać po kolei dwoma wybranymi grzechotkami, by odnaleźć takie same brzmienie. Kto odnajdzie, zgarnia dla siebie grzechotki. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej par.
Życzę udanej zabawy!