Share this post

Dziś chciałabym opowiedzieć o muzycznej książeczce dla młodszych dzieci – przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.

“W Filharmonii koncert będzie” to pozycja wydana w 2018 roku przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie z okazji 70-lecia Orkiestry Symfonicznej. Książka ma na celu uświadomić dzieciom czym jest prawdziwa orkiestra.

 

“W filharmonii KONCERT będzie” to książka napisana przez Dorotę Gellner – autorkę bajek, wierszyków i opowiadań dla dzieci a także tekstów wielu znanych piosenek dziecięcych (takich jak np. Zuzia lalka nieduża, Ogórek wąsaty, A ja rosnę, A to jeż, Skaczące nutki.. i wielu innych).

 

 

Książkę zilustrował Maciej Szymanowicz, autor okładek książek dla dzieci. Ilustracje są piękne, przejrzyste, humorystyczne, potrafią przykuć uwagę dzieci i wspaniale nawiązują do wierszyków. Namalowane instrumenty muzyczne choć są zabawnymi postaciami z oczami, buziami, nogami i rękami, to nie są mocno zniekształcone. Przypominają prawdziwe instrumenty orkiestrowe. Co więcej, ilustracja Filharmonii dokładnie odzwierciedla realny budynek Filharmonii w Szczecinie.

Bohaterami książeczki są instrumenty muzyczne, które śpieszą się na koncert. Wierszyki dotyczą czternastu rodzajów instrumentów, wszystkich wchodzących w skład orkiestry symfonicznej: strunowych smyczkowych (skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy), dętych drewnianych (flety, oboje,klarnety, fagoty), dętych blaszanych (waltornie, trąbki, puzony, tuba), perkusyjnych (perkusja), strunowych szarpanych (harfa). Każdy z instrumentów ma jakiś kłopot z dotarciem na koncert lub z zagraniem na tym koncercie. Dzieci mogą się dowiedzieć  jak ważną rolę odgrywa postać dyrygenta.

Książeczka wydana jest w formacie 16cm x 16cm, jest bardzo trwała – ma twarde kartki z zaokrąglonymi rogami, a większość stron otwiera się nietypowo – do góry, co dodatkowo wzbudza ciekawość u dzieci.

“W Filharmonii koncert będzie” wprowadza w świat dziecka wiele nowych nazw muzycznych, dlatego czytanie tej pozycji może być początkiem rozmowy na tematy muzyczne (np. co to jest Filharmonia, co jest potrzebne, by koncert się udał, jakie instrumenty wchodzą w skład orkiestry symfonicznej i jaka jest budowa poszczególnych instrumentów oraz kto to jest dyrygent). Polecam szczególnie rodzicom i nauczycielom dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To doskonała pomoc dydaktyczna w edukacji muzycznej maluchów i doskonały wstęp przed wybraniem się na prawdziwy koncert dla dzieci.

A czy koncert się odbędzie? Przeczytajcie sami..

Książkę “W Filharmonii koncert będzie” można kupić w księgarni internetowej alenuty.pl:

https://www.alenuty.pl/pl/p/W-Filharmonii-koncert-bedzie-opowiesc-o-instrumentach-muzycznych-dla-malych-dzieci-Gellner/10453?utm_source=dydaktykamuzyka&utm_medium=wpis&utm_campaign=w-filharmonii

Polecam!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz podobne tematy

1 GRUDNIA, 2021

Na dobry początek

Czy wiesz co to jest audiacja i jak ogromny ma wpływ na edukację muzyczną dziecka?...

0

4 MARCA, 2021

Symfonia Zwierząt

Symfonia Zwierząt to książka dla dzieci z muzyką symfoniczną w tle, z pięknym...

0

2 LISTOPADA, 2020

Ściskam w pasie,

Ściskam w pasie kontrabasie! to książka, która wprowadzi dzieci w świat muzyki. Czy...

0

2 PAźDZIERNIKA, 2020

Impro-Frycek czyli Chopin,...

Fryderyk Chopin to chyba najbardziej znany na świecie Polski kompozytor. Dorosłym nie...

0

14 WRZEśNIA, 2020

Bajka o Piosence i Nutkach 2...

Jeśli interesujesz się wychowaniem muzycznym dzieci, to na pewno znana Ci jest...

0

26 MARCA, 2020

INSTRUMENTY ORKIESTROWE...

Uwielbiam dobrej jakości słuchowiska dla dzieci! Wspaniale, kiedy maluch słucha z...

0