Share this post

O tym, że istnieją muzyczne place zabaw słyszałam już jakiś czas temu. Nie uważałam jednak, że musimy specjalnie organizować wycieczkę w takie miejsce. Po co pchać się do hałasu? Przecież mam w okolicy świetne place zabaw, nie potrzebuję takich bajerów…

Jednak niedawno byliśmy całą rodziną w Parku Kultury w Powsinie, jest tam między innymi wodny plac z brodzikiem dla dzieci, park linowy, piękne leśne otoczenie i … duży, świetnie wyposażony plac zabaw.

Przed wejściem na plac kupiliśmy sobie kawę i popijając podążyliśmy za naszymi pociechami, zastanawiając się skąd dochodzą te miłe dla ucha, wszędzie obecne dźwięki.

Okazało się, że jedna z części placu zabaw jest przeznaczona do grania na instrumentach. Dzieci co chwila podbiegały do różnych instrumentów, by uderzyć w bębny, metalowe rury i kolorowe sztabki.

Siedem dzwonów rurowych, pięć bębnów i metalowy kolorowy wibrafon. Wydawałoby się, że niewiele tego jest, wygląd skromny, ale gdyby było więcej instrumentów to hałas mógłby być zbyt duży.

Wydawałoby się, że to dziecięce uderzanie bez ładu i składu będzie kakofonią, ale ta specyficzna improwizacja wielorytmiczna i wielomelodyczna była przyjemnym tłem do brzmienia dziecięcego śmiechu na placu zabaw. Instrumenty te zostały w taki sposób skonstrułowane, że ich dźwięki są miłe do słuchania nawet wtedy, gdy gra na nich wiele dzieci na raz.

Minusem jest zbyt szerokie rozstawienie instrumentów. Jedno dziecko (a nawet dorosły) nie jest w stanie zagrać na wszystkich instrumentach jednego rodzaju stojąc w jednym miejscu. Gdyby grupa dzwonów rurowych oraz grupa bębnów były skumulowane razem to łatwiej byłoby grać melodie jednej osobie. Jednak zawsze można zaangażować więcej dzieci do wspólnego muzykowania.

Nie wyobrażam sobie muzycznego placu zabaw na osiedlu, między blokami. Mogłoby być uciążliwe dla mieszkańców permanentne dziecięce granie. Ale w parku wśród drzew, które tłumią dźwięk tak jak w Powsinie.. To mi się podoba.

Jeśli macie w okolicy taki plac zabaw, to polecam wspólną zabawę z dziećmi. Dorośli też chętnie grają.. To wspaniałe miejsce na wspólne muzykowanie. Polecam również nauczycielom na muzyczny spacer podczas lekcji muzyki (Więcej pomysłów na lekcję muzyki w terenie znajdziecie tutaj), dzięki takim miejscom może powstać niejeden zespół muzyczny.

Stwórzmy razem mapę takich muzycznych miejsc. Niech wszyscy wiedzą, gdzie można wspólnie pomuzykować na świeżym powietrzu. Piszcie w komentarzach, gdzie jeszcze są takie miejsca! Chyba, że to jedyny taki muzyczny plac zabaw w Polsce…?

Zobacz podobne tematy

17 MARCA, 2020

Wirtualna Lekcja Muzyki

Czy da się nauczyć grać na instrumencie dzięki aplikacji? Czy teoria i historia...

0

6 LISTOPADA, 2019

Czy słuchanie muzyki pomaga...

Młodzież często słucha muzyki podczas nauki i odrabiania lekcji. Czy słuchanie...

0

16 PAźDZIERNIKA, 2019

Czy instrumenty muzyczne są...

… czyli wpływ grania na instrumentach muzycznych na rozwój dzieci… Czy jest...

0

30 LIPCA, 2019

A to cymbał!

-Mamo zobacz, cymbałki! – krzyczy zachwycone dziecię w sklepie z zabawkami na...

0

21 STYCZNIA, 2019

Jak aktywnie słuchać...

Dobrze jest włączać dzieciom muzykę do słuchania, a najlepiej muzykę poważną....

0

11 GRUDNIA, 2018

Najciekawsze kolędy,...

Dzieci uwielbiają śpiewać kolędy. To niezwykłe, jak szybko potrafią zapamiętać te...

0