Share this post

… czyli wpływ grania na instrumentach muzycznych na rozwój dzieci…

Czy jest możliwa nauka muzyki bez instrumentów? – Z tym pytaniem zmagają się nauczyciele w wielu przedszkolach i szkołach w Polsce. Jak zatem uczyć muzyki tylko w teorii?!

Człowiek uczy się muzyki w trzech obszarach poznawczych i teoretycznych:

 1. Audiacja
 2. Znajomość zapisu i zasad
 3. Wykonawstwo instrumentalne

Audiacja to w największym skrócie wewnętrzne słyszenie. Audiacja jest dla muzyki tym, czym myślenie dla mowy. Dotyczy przebiegów muzycznych w kontekście, emocji, interpretacji oraz planów wykonawstwa muzycznego.

Audiacji nie można nabyć natychmiast. Przyswajanie audiowania jest procesem sekwencyjnym. Dlatego ważna jest odpowiednia kolejność działań w procesie uczenia się. Nikt tez nie może nauczyć dzieci audiowania. To proces, który następuje w sposób naturalny. Jeśli dostarczymy jednak dziecku odpowiednią wiedzę i doświadczenie możemy nauczyć je posługiwać się audiacją wynikającą z uzdolnień.

Znajomość zapisu i zasad to piśmienność muzyczna, notacja i wiedza o muzyce.

Wiele osób spiera się, czy znajomość zasad jest potrzebna do nauki muzyki. Ja uważam, że mimo wszystko jest potrzebna, nawet na etapie bardzo małych dzieci. Przecież liter też uczymy się w bardzo młodym wieku, a nikt nie mówi, że nie musimy się uczyć zasad pisania liter. Jeśli uczymy dzieci języka obcego, też uczymy je pisania w tym języku zgodnie z zasadami pisowni. Dlaczego nie uczyć dzieci znajomości zapisu nutowego choćby w najmniejszych podstawach? Czy to zaszkodzi dziecku, że będzie wiedziało, gdzie są wyższe dźwięki a gdzie niższe? Które z nich są krótsze, a które dłuższe?

Ważne, żeby wiedzieć jak przekazać dzieciom tę wiedzę – najlepiej przez zabawę i wspólne muzykowanie. Bo tylko wtedy będą chciały wiedzieć po co im te różne rodzaje nut.

Wykonawstwo instrumentalne – czyli gra na instrumentach muzycznych ma ogromny wpływ na rozwój dzieci:

 • usprawnia inteligencję kinestetyczną, co wpływa pozytywnie na koordynację ruchową.
 • rozwija umiejętności interpersonalne,
 • zwiększa poczucie własnej wartości,
 • rozwija motorykę,
 • precyzyjność,
 • pamięć,
 • zdolność improwizacji,
 • kreatywność,
 • koncentrację,
 • zwiększa rozwój systemu nerwowego,
 • rozwija umiejętność przetwarzania dużej ilości informacji w krótkim czasie,
 • wzmacnia multisensorycznie,
 • uczy przetwarzania zapisu nutowego na konkretne dźwięki.

Badania z Northwestern University wykazały, że aby dziecko w pełni wykorzystało korzyści płynące z zajęć muzycznych, nie wystarczy aby tylko słuchało muzykę, ale by było aktywnie zaangażowane w jej tworzenie.

Badania dowiodły, że procesy neuronowe dzieci, które tworzyły muzykę, czyli grały na instrumentach, znacząco się poprawiły w porównaniu dziećmi, które jedynie biernie się przysłuchiwały zajęciom muzycznym. Okazuje się, że duże znaczenie ma faktyczne ‘robienie’ muzyki, czyli granie na instrumentach. Aktywne doświadczanie i zaangażowanie stymulują pracę mózgu.

Jakie obszary jeszcze warto wspierać w procesie uczenia muzyki przeczytacie tutaj:

Dlaczego więc w szkołach i przedszkolach brakuje instrumentów?

Skoro nauka gry na instrumentach jest taka ważna, to dlaczego w placówkach edukacyjnych brakuje nadal instrumentów muzycznych?

Jako nauczyciel muzyki nie wyobrażam sobie prowadzenia zajęć z muzyki bez choćby podstawowych instrumentów niemelodycznych. Instrumentarium Orffa jest przydatne również jako pomoc dydaktyczna na innych zajęciach w przedszkolu czy w szkole.

Nie mówię już o pianinie, czy gitarze dla nauczyciela muzyki. Brak podstawowych instrumentów burzy nam obraz amerykańskich szkół często przedstawianych w filmach, gdzie na lekcji muzyki każdy uczeń ma inny instrument melodyczny, a cała klasa tworzy orkiestrę.

Dlaczego brakuje nam instrumentów?

Powody są dwa: brak świadomości i brak finansów.

Często dyrektorzy i nauczyciele nie wiedzą, o tym, że bez instrumentów muzycznych nie da się uczyć dzieci muzyki i inwestują niestety w inne pomoce dydaktyczne. Warto więc uświadamiać i prosić o możliwość zakupienia niezbędnych instrumentów.

Drugim powodem jest brak możliwości finansowych. Nawet najprostsze instrumenty niemelodyczne kosztują niemało, a jeśli chcemy wyposażyć całą klasę w różne instrumenty to koszt takiej inwestycji jeszcze wzrasta. Zawsze można zacząć od najtańszych klawesów, czy marakasów i z czasem (za pół roku, czy za rok) próbować kompletować więcej rodzajów instrumentów.

Jeśli zakup instrumentów nie wchodzi w grę, polecam własnoręczne wykonanie instrumentów muzycznych. Dzieci uwielbiają tego rodzaju prace plastyczne a przy okazji poznają budowę instrumentów oraz dowiadują się jak powstaje dźwięk.

Jak własnoręcznie wykonać instrumenty muzyczne dowiecie się w zakładce DIY – SAM ZRÓB INSTRUMENT.

Zobacz podobne tematy

17 MARCA, 2020

Wirtualna Lekcja Muzyki

Czy da się nauczyć grać na instrumencie dzięki aplikacji? Czy teoria i historia...

0

6 LISTOPADA, 2019

Czy słuchanie muzyki pomaga...

Młodzież często słucha muzyki podczas nauki i odrabiania lekcji. Czy słuchanie...

0

7 SIERPNIA, 2019

Muzyczne place zabaw

Czy muzyką można się bawić? Na placu zabaw...?

0

30 LIPCA, 2019

A to cymbał!

-Mamo zobacz, cymbałki! – krzyczy zachwycone dziecię w sklepie z zabawkami na...

0

21 STYCZNIA, 2019

Jak aktywnie słuchać...

Dobrze jest włączać dzieciom muzykę do słuchania, a najlepiej muzykę poważną....

0

11 GRUDNIA, 2018

Najciekawsze kolędy,...

Dzieci uwielbiają śpiewać kolędy. To niezwykłe, jak szybko potrafią zapamiętać te...

0