Share this post

Młodzież często słucha muzyki podczas nauki i odrabiania lekcji. Czy słuchanie muzyki pomaga im w nauce, czy jednak przeszkadza? Jeśli słuchać, to kiedy i jakiej muzyki? Wokalnej, czy instrumentalnej? Jak sprawić, by nauka była najbardziej efektywna…

Słuchać, czy nie słuchać?

Muzyka oddziałuje na człowieka ponieważ bodźce dźwiękowe docierają do zmysłu słuchu i mogą pobudzać cały organizm.. Muzyka wpływa na stan emocjonalny oraz poziom pobudzenia, podwyższając lub obniżając go, co w następstwie może modyfikować funkcjonowanie poznawcze. Muzyka ma również bezpośredni wpływ na poziom koncentracji uwagi.

Muzyka stanowi bardzo ważny element życia człowieka, a w szczególności młodego człowieka. Wiemy, że małe dzieci w niesamowity sposób chłoną muzykę, jednak muzyka ma wpływ również na młodzież i starsze osoby.

Dlatego warto słuchać w każdym wieku!

Jakiej muzyki słuchać?

Należy słuchać muzyki instrumentalnej, czy wokalnej, a może wokalno-instrumentalnej? Jakiego gatunku muzycznego najlepiej słuchać? Jaki rodzaj muzyki najbardziej stymuluje nasz mózg do większej pracy umysłowej?

Na podstawie badań dotyczących wpływu muzyki na człowieka możemy stwierdzić, że olbrzymie znaczenie ma rodzaj słuchanej muzyki. Istotne jest tempo, rytm, tonacja, harmonia itp. Muzyka odpowiednio dobrana mogłaby poprawić wyniki zapamiętywania.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego w 2007 roku sprawdzili w jaki sposób muzyka wokalna (w wersji polskiej i angielskiej) w porównaniu z muzyką instrumentalną i ciszą wpływa na efekty pamięciowe.

Na podstawie tych badań stwierdzono, że:

Słuchanie muzyki instrumentalnej po etapie uczenia się poprawia wyniki w nauce.

Natomiast muzyka wokalna znacznie pogarsza wyniki! Aby efekty w nauce były lepsze słuchanie muzyki instrumentalnej nie musi być ograniczone jedynie do muzyki poważnej. Nie tylko Mozart ma wpływ na nasz mózg 🙂 Wystarczy nam muzyka relaksacyjna, muzyka jazzowa, czy inna muzyka bez słów. Ważne, by ta muzyka po prostu sprawiała nam przyjemność.

Warto więc zwrócić uwagę na sposób uczenia się przy muzyce, by nie wpływał on negatywnie na wyniki w nauce.

Zobacz podobne tematy

17 MARCA, 2020

Wirtualna Lekcja Muzyki

Czy da się nauczyć grać na instrumencie dzięki aplikacji? Czy teoria i historia...

0

16 PAźDZIERNIKA, 2019

Czy instrumenty muzyczne są...

… czyli wpływ grania na instrumentach muzycznych na rozwój dzieci… Czy jest...

0

7 SIERPNIA, 2019

Muzyczne place zabaw

Czy muzyką można się bawić? Na placu zabaw...?

0

30 LIPCA, 2019

A to cymbał!

-Mamo zobacz, cymbałki! – krzyczy zachwycone dziecię w sklepie z zabawkami na...

0

21 STYCZNIA, 2019

Jak aktywnie słuchać...

Dobrze jest włączać dzieciom muzykę do słuchania, a najlepiej muzykę poważną....

0

11 GRUDNIA, 2018

Najciekawsze kolędy,...

Dzieci uwielbiają śpiewać kolędy. To niezwykłe, jak szybko potrafią zapamiętać te...

0