Share this post

Czy da się nauczyć grać na instrumencie dzięki aplikacji? Czy teoria i historia muzyki jest ciekawsza dzięki stronom internetowym?

W dzisiejszym świecie aż szkoda nie wykorzystać do nauki muzyki dostępnych środków w postaci ciekawych stron internetowych. Oczywiście nie zastąpi to nauczyciela, ale ułatwi naukę i uatrakcyjni ją.

Poniżej przedstawiam Wam wybór najbardziej przydatnych stron i aplikacji, które możecie wykorzystać podczas zajęć z muzyki, rytmiki, historii muzyki, audycji muzycznych, form muzycznych, kształcenia słuchu.

Teoria Muzyki

TEORIA

Na stronie teoria.com dowiesz się na czym polega teoria muzyki. Znajdziesz ćwiczenia z kształcenia słuchu, harmonii, analizy formalne utworów do form muzycznych. Znajdziesz ćwiczenia słuchowe (m.in. dyktanda) i teoretyczne.

dur-moll.pl

Portal dur-moll.pl to strona, na której znajdziesz różnego rodzaju ćwiczenia muzyczne z kształcenia słuchu. Znajdziesz tu interwały, trójdźwięki i dominanty do słuchania i sprawdzenia siebie i uczniów.

Do nauki nut dla młodszych dzieci przeznaczone są m.in. zabawy “Nuta-dźwięk-klawisz” i “Jaka to nuta”.

W zakładce “Poznajemy instrumenty muzyczne” znajdziecie kilka opisów instrumentów muzycznych wraz ze zdjęciami i przykładami dźwiękowymi.

Gimnastyka Słuchu

Zestawy interaktywnych ćwiczeń z kształcenia słuchu znajdziecie również na stronie gimnastykasluchu.pl

Są tu ćwiczenia z rozpoznawania dźwięków, interwałów, akordów, ćwiczenia pamięci muzycznej oraz dyktanda.

Muzykoteka Szkolna

Muzykoteka Szkolna to serwis edukacyjny dla nauczycieli muzyki. Tu znajdziecie muzyczne ćwiczenia i zabawy, naukę zapisu nutowego od podstaw oraz scenariusze lekcji muzyki i rytmiki.

Spragnieni wiedzy mogą tu znaleźć informacje z zakresu epok, gatunków muzycznych, instrumentów muzycznych, kompozytorów. Dowiedzą się też jakie jest znaczenie najtrudniejszych słów w muzyce.

W Multimediach znajdziecie utwory do słuchania, filmy o muzyce, filmy o instrumentach, rozmowy, gry i aplikacje.

Więcej o muzyce możecie przekazać swoim uczniom dzięki ciekawym tematycznym muzycznym filmikom, których przegląd znajdziecie w Muzykotece Szkolnej.

LearningApps

Na stronie LearningApps.org znajdziecie interaktywne i multimedialne moduły edukacyjne z różnych przedmiotów, które można wykorzystać przy tablicy interaktywnej lub przy komputerze zdalnie w domu. Można też tworzyć własne pomoce dydaktyczne.

Przedmiot Muzyka podzielony jest na moduły takie jak: Historia muzyki, Instrumenty dęte, Muzycy, Muzyka poważna, Teoria muzyki, Taniec, Instrumenty, Kompozytorzy, Muzyka klasyczna, Nuty, Piosenki.

Khan Academy

Khan Academy to darmowe kursy, lekcje i ćwiczenia online. To spersonalizowane uczenie się. Uczniowie mogą uczyć się w swoim własnym tempie, sięgając po nowy materiał lub uzupełniając luki w zrozumieniu tego, o czym była już mowa. W ten sposób skutecznie budują solidną wiedzę.

Muzyka w Khan Academy to gotowe lekcje w formie krótkich filmików. Dotyczą m. in. podstaw teorii muzyki, instrumentów muzycznych i omówienia bardziej znanych dzieł kompozytorów.

Dzięki narzędziom, dostępnym na platformie Khan Academy, nauczyciele mogą śledzić postępy uczniów, są świadomi luk w zrozumieniu materiału, mogą więc dopasować swój wysiłek do różnych potrzeb różnych uczniów.

HistoriaMuzyki.pl

HistoriaMuzyki.pl to blog, w którym znajdziesz propozycje tematów na lekcje muzyczne wzbogacone o ciekawe filmiki oraz testy Kahoot! Autorka opowiada historię muzyki, teorię i literaturę muzyczną w prosty i bardzo przystępny sposób. To gotowe opracowania lekcji muzyki, historii muzyki, audycji muzycznych.

Filmiki możesz włączyć uczniom na lekcji, bądź podać im link, żeby sami obejrzeli w domu.

Nauka gry i tworzenie muzyki

PIANU – nauka gry na pianinie

Dzięki pianu.com pobawisz się w naukę gry na pianinie. Jeśli posiadasz klawiaturę, którą można podłączyć do komputera, lub pianino cyfrowe, to w prosty sposób nauczysz się grać najbardziej znane bardzo proste melodie.

Nazwy klawiszy mogą być włączone lub wyłączone. Ćwiczenia polegają na graniu podświetlonych klawiszy. Nagrania można odtworzyć.

Dźwięki na klawiaturze można też wydobywać za pomocą myszki lub klawiatury qwerty.

Aplikacja Perfect Piano

Perfect Piano

Dla mnie przydatna przede wszystkim zamiast kamertona. Zawsze przy sobie mam klawiaturę w telefonie. Jeśli nie masz słuchu absolutnego i musisz podać dźwięki chórzystom, lub prowadzisz gordonki dla najmłodszych, bez użycia instrumentu. Ta apka przychodzi z pomocą.

A kiedy starsze dzieci się nudzą i już brakuje pomysłów na zabawianie ich, to zamiast ogłupiającej gry można im włączyć naukę gry na pianinie. To świetna zabawa w łapanie nutek..

Tworzenie muzyki

Audiotool – produkcja muzyki online

Audiotool to potężne, współpracujące online studio produkcji muzyki, które możesz mieć w swoim komputerze bez wychodzenia z domu. Wszystkie urządzenia.

Audiotool można swobodnie dodawać do pulpitu aplikacji, gdzie kable można ręcznie przeciągać od wejścia do wyjścia.

To strona, dzięki której sam stworzysz muzykę, której potrzebujesz, ale też strona, dzięki której możecie się wspólnie ze starszymi uczniami pobawić w tworzenie muzyki. Możecie razem zdalnie – online tworzyć. Dzięki tej stronie uczniowie mogą się przekonać na czym polega praca w studio.

Przedstawiłam 10 pożytecznych stron do wirtualnej lekcji muzyki. Jeśli uważasz, że warto wspomnieć o innych ciekawych stronach, wpisz komentarz poniżej.

Zobacz podobne tematy

6 LISTOPADA, 2019

Czy słuchanie muzyki pomaga...

Młodzież często słucha muzyki podczas nauki i odrabiania lekcji. Czy słuchanie...

0

16 PAźDZIERNIKA, 2019

Czy instrumenty muzyczne są...

… czyli wpływ grania na instrumentach muzycznych na rozwój dzieci… Czy jest...

0

7 SIERPNIA, 2019

Muzyczne place zabaw

Czy muzyką można się bawić? Na placu zabaw...?

0

30 LIPCA, 2019

A to cymbał!

-Mamo zobacz, cymbałki! – krzyczy zachwycone dziecię w sklepie z zabawkami na...

0

21 STYCZNIA, 2019

Jak aktywnie słuchać...

Dobrze jest włączać dzieciom muzykę do słuchania, a najlepiej muzykę poważną....

0

11 GRUDNIA, 2018

Najciekawsze kolędy,...

Dzieci uwielbiają śpiewać kolędy. To niezwykłe, jak szybko potrafią zapamiętać te...

0