Share this post

Uwielbiam dobrej jakości słuchowiska dla dzieci! Wspaniale, kiedy maluch słucha z zapałem ciekawe bajki a w tle słyszy znane utwory muzyki poważnej lub filmowej, słyszy brzmienie prawdziwych instrumentów muzycznych. Dziecko nawet nie zauważa, że poprzez takie zwykłe słuchanie bardzo się rozwija.

Sama pamiętam, kiedy jako małe dziecko codziennie słuchałam w magnetofonie kaset ze słuchowiskami (kto dziś pamięta jeszcze kasety?!), do tej pory brzmią mi w uszach… Później ucząc się w szkole muzycznej dowiadywałam się, że piosenki” znane mi wcześniej z “moich bajek” to muzyka klasyczna!

Dziś takie wartościowe narzędzie do muzycznej edukacji naszych dzieci proponuje Pomelody. Nawet idzie dalej – oferuje nam wyjątkowy artbook ze słuchowiskami dla dzieci Instrumenty Orkiestrowe Opowiadają Bajki.

Wpis został przygotowany we współpracy z

Instrumenty Orkiestrowe Opowiadają Bajki 2 to kolejna część artbooka, wydana w 2020 roku. W tym albumie każde słuchowisko bajkowe przedstawia brzmienie jednego lub dwóch instrumentów muzycznych.

O pierwszej części tego kultowego albumu przeczytacie tutaj:

W książce, artystycznie zilustrowanej przez Natalię Noszczyńską odkrywamy obrazy ze słuchowisk przedstawiające głównych bohaterów oraz ilustracje instrumentów. Na każdej stronie znajdziemy nazwę instrumentu, zdjęcie i podstawowe informacje na jego temat.

Dodatkowo zamieszczono nazwiska kompozytorów i tytuły fragmentów utworów granych na instrumentach. Bardzo się cieszę z tej zmiany, ponieważ w pierwszej części artbooka zabrakło tego szczegółu (mnie – jako muzykologowi).

Ciekawy jest też dobór instrumentów. Są mniej oczywiste i rzadziej spotykane oraz niekoniecznie orkiestrowe – jak np. hang drum, czy gitara elektryczna. Jest też sporo instrumentów perkusyjnych, tak bardzo uwielbianych przez dzieci: ksylofon, marimba i wibrafon. Dzieci dowiedzą się też, że istnieją różne rodzaje gitar, które wcale nie brzmią tak samo…

Bajki w tym albumie:

  1. Hipopotamica Irena (tuba)
  2. Nowe szaty cesarza (ksylofon + marimba)
  3. Gitary dziadka (gitara akustyczna + gitara elektryczna)
  4. Stach – strach (trąbka)
  5. Buty Anieli (fortepian)
  6. Dzień bez śniadania (altówka)
  7. Pierwsza wiosna niedźwiadków (fagot)
  8. Paw i żuraw (wibrafon + hung drum)
  9. Bajka o tworzeniu (saksofon)

Bajki są bardzo ciekawie opowiedziane a dzieci chętnie wsłuchują się w fabułę. Cieszę się, że słuchowiska nie są tylko dziewczęce (królewny i rycerze itp.), są takie, że chłopcy będą chętnie słuchać. Moi chłopcy po pierwszym wysłuchaniu płyty rozpoczęli zabawę od wcielania się w rolę robota.

Polecam nauczycielom muzyki i rytmiki – jako ciekawe omówienie wybranych instrumentów muzycznych. Dzieci mogą zobaczyć instrument, przeczytać nazwę i podstawowe informacje o nim oraz usłyszeć jego skalę i możliwości brzmieniowe. A krótka bajka sprawi, że lekcja będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla dzieci.

Polecam rodzicom – na długą jazdę samochodem, lub w domu do spokojnego zasypiania dla dzieci, którym trudno się wyciszyć. Polecam też do wspólnego słuchania i obejrzenia ilustracji wraz z maluchem, to świetny początek do opowieści o instrumencie, który dziecko widzi i słyszy.

Art book Instrumenty Orkiestrowe Opowiadają Bajki 2 można kupić tutaj w dwóch wersjach:

  • Wersja ECO: książka + 10 bajek w plikach mp3 (1 bonusowa bajka zamiast folii i płyty CD)

Do kupienia w sklepie

Polecam!

Zobacz podobne tematy

1 GRUDNIA, 2021

Na dobry początek

Czy wiesz co to jest audiacja i jak ogromny ma wpływ na edukację muzyczną dziecka?...

0

11 MAJA, 2021

Wanda i muzyczne przygody

Czy szkoła muzyczna jest ciekawym miejscem dla dzieci? Czy raczej przypomina długie,...

0

4 MARCA, 2021

Symfonia Zwierząt

Symfonia Zwierząt to książka dla dzieci z muzyką symfoniczną w tle, z pięknym...

0

2 LISTOPADA, 2020

Ściskam w pasie,

Ściskam w pasie kontrabasie! to książka, która wprowadzi dzieci w świat muzyki. Czy...

0

2 PAźDZIERNIKA, 2020

Impro-Frycek czyli Chopin,...

Fryderyk Chopin to chyba najbardziej znany na świecie Polski kompozytor. Dorosłym nie...

0

2 MARCA, 2020

Gra o Dźwiękach Bim Bom

Uwielbiam spędzać czas z moimi dziećmi, szczególnie podczas wspólnej zabawy. Staram...

0