Share this post

Jeśli interesujesz się wychowaniem muzycznym dzieci, to na pewno znana Ci jest bezkonkurencyjna książka “Bajka o Piosence i Nutkach” – podręcznik muzyczny dla dzieci, który uczy i wychowuje kolejne pokolenia młodych melomanów od ponad 25 lat! To rewolucyjna książka, która w przyjazny i bajeczny sposób, dzięki skojarzeniom obrazowym, zamienia suchą teorię muzyki w realne, spersonifikowane, kolorowe postaci z Królestwa Muzyki. Dzięki wykorzystaniu pedagogiki zabawy dzieci już w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z łatwością zapamiętują muzyczne terminy, znają ich nazwy i wiedzą, co one oznaczają.

O Pierwszej części przeczytasz więcej tutaj:

Czy druga część tej bestsellerowej książki jest równie dobra? Czy wprowadza nowe treści? Co w niej znajdziemy?

“Nutki z Królestwa Muzyki” to kontynuacja “Bajki o Piosence i Nutkach”. Książka została wydana przez Fundację Edukacja z Wartościami w 2020 roku i rozwija zakres dydaktyczny Metody Lidii Bajkowskiej rozpowszechniany od roku 1980.

Obie pozycje napisała Lidia Bajkowska, autorka wielu muzycznych książek dla dzieci, prekursorka pedagogiki zabawy w muzyce, twórca pierwszej w Polsce “zerówki muzycznej”, doskonały pedagog i inspiracja dla wielu nauczycieli muzyki.

Postaci znane z pierwszej książki zmieniają się jednak po latach. “Nutki z Królestwa Muzyki” zilustrował Marek Frankowski odświeżając postaci i nadając im nowy charakter.

“Nutki z Królestwa Muzyki” to krótkie opowieści dziewczynki o imieniu Piosenka o przygodach Dzieci-Nutek, które w zabawie odkrywały muzykę.

Oprócz Piosenki i Nutek (Celinki Do, Danusi Re, Ewy Mi, Franka Fa, Grzesia Sol, Anki La i Henia Si) w Królestwie Muzyki spotkamy też Babcię Klawiaturę, Profesora Wiolina oraz Profesora Basa, Smyczka, Pauzę z Doliny Ciszy, Dynamikę, Wytworną damę Gamę C-dur i jej dzielnego Rycerza Pasaża C-dur, czarownicę Fermatę, panią Agogikę, pana Metrum oraz skoczną Synkopę.

Poznamy Bajkę o czarnych klawiszach, które były zawsze pomijane przez dzieci…

Odwiedzimy najciekawsze miejsca w Królestwie muzyki: Muzyczny Park Rozrywki, Muzyczny Plac Zabaw, Wesołe Miasteczko (a w nim Grającą Karuzelę z krzesełkami – pianinkami, Gabinet Krzywych luster w kształcie instrumentów strunowych, Zamek Strachów z wagonikami w kształcie klawesynu, fortepianu i pianina), Tajemniczy Las, Basen w kształcie klucza wiolinowego, Wiolinową Górę, Sklep z Pamiątkami, Pałac Instrumentów Muzycznych oraz Akademię Siedmiu Nut.

Nutki z Królestwa Muzyki odkryją ogromną ilość instrumentów muzycznych, dowiedzą się jaki jest ich podział oraz spróbują na nich grać.

Kolejni bohaterowie przedstawią nam w Akademii Nut poszczególne Elementy Dzieła Muzycznego,

pokażą mnóstwo pomysłów na muzyczne zabawy z dziećmi,

które w łatwy sposób utrwalają pięknie i bajecznie przedstawioną muzyczną wiedzę.

Bajka? A jednak podręcznik!

Mimo bajecznego wyglądu książka ta przekazuje mnóstwo wiedzy teoretycznej w prosty sposób, w sam raz dla najmłodszych! Dzieci oprócz Nazw Nut (literowych i solmizacyjnych), rodzajów Rodzin Instrumentów dowiedzą się też co to są Takty, oraz na czym polega Metrum.

W książce Pani Chromatyka pokazuje w bardzo intuicyjny sposób Tajemnicze Znaki: Krzyżyk, Bemol i Kasownik.

Pokazane w książce muzyczne zabawy, których doświadczyły Nutki-Dzieci same się proszą o dalszy ciąg z prawdziwymi dziećmi podczas zajęć muzycznych w przedszkolu, w szkole, czy w domu.

“Nutki z Królestwa Muzyki” to doskonała inspiracja dla nauczycieli muzyki/rytmiki, rodziców, którzy chcą zaszczepić swoim dzieciom miłość do muzyki. To wspaniała książka dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę w szkole muzycznej, ale też dla tych dzieci, które chcą jedynie poznać bajkowy świat Muzyki!

Książkę “Nutki z Krainy Muzyki” zamówicie tutaj.

Jeśli zamówisz książkę w przedsprzedaży, otrzymasz piękne pocztówki..

Zobacz podobne tematy

1 GRUDNIA, 2021

Na dobry początek

Czy wiesz co to jest audiacja i jak ogromny ma wpływ na edukację muzyczną dziecka?...

0

4 MARCA, 2021

Symfonia Zwierząt

Symfonia Zwierząt to książka dla dzieci z muzyką symfoniczną w tle, z pięknym...

0

2 LISTOPADA, 2020

Ściskam w pasie,

Ściskam w pasie kontrabasie! to książka, która wprowadzi dzieci w świat muzyki. Czy...

0

2 PAźDZIERNIKA, 2020

Impro-Frycek czyli Chopin,...

Fryderyk Chopin to chyba najbardziej znany na świecie Polski kompozytor. Dorosłym nie...

0

21 LISTOPADA, 2019

Rodzinne kolędowanie

Kto nie lubi kolęd? Śpiewać, słuchać, czy grać… Ja uwielbiam kolędy,...

0

17 WRZEśNIA, 2019

Z Historii Muzyki dla...

Z Historii Muzyki to kolejna zaskakująca propozycja Filharmonii im. Mieczysława...

0