Share this post

Czy wiesz co to jest audiacja i jak ogromny ma wpływ na edukację muzyczną dziecka? Znasz metodę uczenia muzyki Gordona? Skąd czerpać wartościowe piosenki i zabawy muzyczne wspierające rozwój zdolności muzycznych? Dziś przedstawię Wam książkę, w której znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

Wpis został przygotowany we współpracy z wydawnictwem

Na dobry początek to zbiór piosenek i zabaw muzyczno-ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Książka zawiera nuty piosenek skomponowanych przez Macieja Kołodziejskiego do tekstów Katarzyny Moskal-Kozak. Do książki dołączona jest płyta CD, na której nagrane są wszystkie piosenki wraz z motywami tonalnymi i rytmicznymi. Książka została wydana w 2021 roku przez wydawnictwo Difin.

W tej pozycji znajdziecie:
  • 27 prostych piosenek skomponowanych w skali dziecięcej (mały ambitus),
  • motywy tonalne i rytmiczne wyodrębnione z tych piosenek ,
  • 10 śpiewanek bez słów na różnych skalach (tonalnościach),
  • 10 rytmiczanek w różnym metrum,
  • propozycje wielu utworów muzyki poważnej,
  • wiele pomysłów na zabawy muzyczno-ruchowe.

Mimo, że propozycje piosenek i zabaw w książce oparte są w znacznej mierze na teorii uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona, to znaleźć w niej można też koncepcje innych metod. Elementy teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera oraz propozycje zabaw muzyczno-ruchowych inspirowanych metodyką C. Orffa, E. Jacques-Dalcroze’a i Z. Kodály’a.

Książka dla nauczycieli

Na dobry początek to bardzo dobra książka dla nauczycieli, którzy nie znają jeszcze teorii Gordona, a chcieliby poznać. Autor w pierwszej części książki opisuje założenia teorii uczenia się muzyki oraz tłumaczy w jaki sposób należy wprowadzać motywy tonalne i rytmiczne. Zawiera też wartościowe sugestie dla nauczycieli o uczeniu się piosenek.

Książkę polecam też nauczycielom, którzy mają doświadczenie prowadzenia zajęć tą metodą. Zawarte w niej piosenki i zabawy muzyczne poszerzą repertuar każdego nauczyciela, a metodyka oraz szeroki wybór pomocy dydaktycznych zaproponowanych przez autora stwarza przestrzeń dla odkrywania muzyki. Pozycja ta zawiera szeroki wybór zabaw, które otwierają dzieciom drogę do świata muzyki. Ten świat jest bardzo ciekawy i pełen pasji, to inspiracja do wspaniałych muzycznych zajęć.

Płyta CD

Dzięki temu, że dołączono do publikacji nagrania na płycie CD, każdy może skorzystać z zabaw muzyczno-ruchowych opisanych w książce, nawet osoba nie związana z muzyką. Nagrania są wykonane w dość dobrej jakości.

Zdaniem Edwina Gordona: to, czego dziecko uczy się i doświadcza podczas pierwszych pięciu lat życia, tworzy podstawę dla całej późniejszej jego edukacji. Dlatego na dobry początek tej muzycznej drogi polecam właśnie książkę: Na dobry początek!

Książkę Na dobry początek można kupić w księgarni internetowej , czyli tutaj.

Zobacz podobne tematy

4 MARCA, 2021

Symfonia Zwierząt

Symfonia Zwierząt to książka dla dzieci z muzyką symfoniczną w tle, z pięknym...

0

2 LISTOPADA, 2020

Ściskam w pasie,

Ściskam w pasie kontrabasie! to książka, która wprowadzi dzieci w świat muzyki. Czy...

0

2 PAźDZIERNIKA, 2020

Impro-Frycek czyli Chopin,...

Fryderyk Chopin to chyba najbardziej znany na świecie Polski kompozytor. Dorosłym nie...

0

14 WRZEśNIA, 2020

Bajka o Piosence i Nutkach 2...

Jeśli interesujesz się wychowaniem muzycznym dzieci, to na pewno znana Ci jest...

0

26 MARCA, 2020

INSTRUMENTY ORKIESTROWE...

Uwielbiam dobrej jakości słuchowiska dla dzieci! Wspaniale, kiedy maluch słucha z...

0

2 MARCA, 2020

Gra o Dźwiękach Bim Bom

Uwielbiam spędzać czas z moimi dziećmi, szczególnie podczas wspólnej zabawy. Staram...

0